Profilaktyka narkomanii

leczenie narkomaniiNarkomanii najskuteczniej zapobiega się przez dobry i partnerski kontakt z dzieckiem. Nie ma niestety recepty na jego zbudowanie, ale zawsze istotnym elementem prób są szczere rozmowy, wzajemna akceptacja oraz aktywne słuchanie połączone z realnym zaangażowaniem. Nie należy zwlekać z podjęciem takich kontaktów i nigdy też nie jest na nie za wcześnie czy za późno. Same narkotyki nie mogą być w domu tematem tabu. Jeśli dziecko będzie się posługiwało wiedzą odnośnie narkotyków z nieformalnych, zasłyszanych źródeł, najprawdopodobniej będzie obracać siew świecie półprawd. Nie należy zastanawiać się, czy rozmawiać z dzieckiem na temat uzależnień, ale raczej pomyśleć, jak to robić najlepiej. Pierwsze kontakty z narkotykami motywowane są zwykle ciekawością i dlatego rozmowę o nich trzeba zaczynać jak najwcześniej. Musi się ona opierać o konkretną wiedzę i rzetelne informacje, by być w stanie zwalczać szkodliwe mity dotyczące tzw. niegroźnych miękkich narkotyków czy twierdzeń mówiących o tym, że w narkomanię popadają tylko osoby słabe psychicznie.

Trzeba przeciwstawiać się opiniom, że okazjonalne przyjmowanie narkotyków nie prowadzi do uzależnienia oraz o tym, że wyrwanie się z uzależnienia to po prostu zaprzestanie przyjmowania określonych substancji. Dobra rozmowa będzie wymagała cierpliwości i chęci do dyskutowania tez, które młody człowiek będzie zwalczał. Rozmowa musi być spontaniczna, ale nie pozbawiona wiedzy. Ważnym elementem rozmów powinno być podkreślanie, że narkotyk są niebezpieczniejsze dla osób młodszych.

jak lecczyć narkomanięMłodzież może się uzależnić od heroiny nawet po jednym kontakcie, a co 4 osoba, która w młodości miała krótki, ale regularny kontakt z nikotyną, po jakimś czasie staje się palaczem. Koniecznie należy podkreślać, że nałogu nie da się przewidzieć. Realna świadomość zagrożeń sprawia, że dziecko o ugruntowanym systemie wartości jest w stanie samodzielnie wybrać właściwą opcję, czyli trzymać się z daleka od sytuacji, które mogłyby wywołać uzależnienie. Taka osoba umie sobie radzić z presją rówieśników, ale warto oczywiście podpowiedzieć, jak to w praktyce skutecznie robić. Dokonać można tego poprzez trening asertywności, w czasie którego dziecko uczy się mówić „nie” i nie ustępować. Dobrze jest także, kiedy rodzic jest zaangażowany, pośrednio lub bezpośrednio, w sposoby spędzania wolnego czasu przez swoje pociechy.

 

Zobacz także

Uzależnienie od narkotyków – metody leczenia

W jaki sposób należy wybrać odpowiednią do danego przypadku metodę leczenia uzależnienia od narkotyków, i jakie...

Czytaj dalej

Uzależnienie od narkotyków – domowy detoks organizmu

Detoks jest niezmiernie ważnym początkiem wychodzenia z nałogu narkotykowego. Niezmiennie kojarzy się on jednak z...

Czytaj dalej