Sposoby na pomaganie uzależnionym od narkotyków

jak pomóc narkomanowi Osoby które wpadają w uzależnienie od narkotyków bardzo często szkodzą nie tylko samym sobie. Z ich powodu pojawiają się liczne problemy na łonie ich rodziny czy nawet społeczeństwa, w którym żyją. Bliscy ich ludzie w wielu przypadkach nie są w stanie skutecznie poradzić sobie z takimi problemami. W takim wypadku konieczne może być skorzystanie z profesjonalnej pomocy terapeutycznej, która ma na celu przede wszystkim przeciwdziałanie wszystkim problemom tego typu. Czasami okazuje się jednak, że osoba uzależniona odmawia dobrowolnego poddania się takiej terapii. W takiej sytuacji można zacząć tego typu działania z kimś dla niej bliskim – może to być chociażby partner nałogowca. Taka terapia jest bardzo ważna dla osoby, która na co dzień żyje w bliskości kogoś uzależnionego. Przede wszystkim dzięki niej zaczyna ona dostrzegać swoje własne uczucia i problemy, przestając koncentrować całą uwagę wyłącznie na nałogu drugiego człowieka.

Osoba decydująca się na terapię uczy się również znacznie lepszego i skuteczniejszego rozwiązywania codziennych problemów, co oczywiście może dobrze wpłynąć na jej zdrowie i samopoczucie. Człowiek który umie radzić sobie z własnymi emocjami potrafi również lepiej rozmawiać z osobą uzależnioną, zatem zawsze wzrasta wówczas szansa na to, że ktoś taki będzie w stanie trochę mu pomóc. Zmotywowanie osoby uzależnionej do dobrowolnego podjęcia leczenia nie jest proste.

jak leczyć narkomana Potrzebne są tutaj rozmowy, nie może być mowy o jakichkolwiek agresywnych zachowaniach, krzyczeniu czy nawet grożeniu. Prowadzenie skutecznej terapii dla osoby uzależnionej wymaga działań na wielu różnych płaszczyznach. Ostatnio często dostrzega się skuteczność i potencjał terapii w których udział bierze cała rodzina osoby uzależnionej. Każda skuteczna terapia powinna składać się z kilku etapów. Bardzo ważne jest wcześniejsze odbycie kilku konsultacji ze specjalistami, które mają na celu wybranie odpowiednich metod oraz ustalenie, w jakim dokładnie kierunku powinno się skierować całe leczenie. Istotne jest ustalenie dla całej terapii realnych i możliwych do zrealizowania celów; powinno wziąć się przy tym pod uwagę możliwości własne oraz pacjenta. Inną skuteczną metodą leczenia jest psychoedukacja, która odbywa się zazwyczaj w formie zajęć grupowych. Jednym z podstawowych celów takich zajęć jest dostarczenie uczęszczającym na nie pacjentom przynajmniej podstawowej wiedzy na temat uzależnień oraz mechanizmów ich funkcjonowania. Jeszcze inną często stosowaną metodą leczenia jest tak zwana konsultacja rodzinna.

 

Zobacz także

Uzależnienie od narkotyków – metody leczenia

W jaki sposób należy wybrać odpowiednią do danego przypadku metodę leczenia uzależnienia od narkotyków, i jakie...

Czytaj dalej

Uzależnienie od narkotyków – domowy detoks organizmu

Detoks jest niezmiernie ważnym początkiem wychodzenia z nałogu narkotykowego. Niezmiennie kojarzy się on jednak z...

Czytaj dalej