Uzależnienie od narkotyków – domowy detoks organizmu

detoks narkotykowyDetoks jest niezmiernie ważnym początkiem wychodzenia z nałogu narkotykowego. Niezmiennie kojarzy się on jednak z raczej nieprzyjemnymi rzeczami – szpitalnymi salami, faszerowaniem lekami oraz izolacją od świata zewnętrznego. Nie wszyscy wiedzą, że czasem wyjście z nałogu jest w takich miejscach znacząco utrudnione ze względu na wszechobecność innych narkomanów. Mogą oni mieć negatywny wpływ na co bardziej podatne i wrażliwe osoby. Skuteczny detoks można również przeprowadzić we własnym domu – jest to czasem najlepsze wyjście, ponieważ warunki są o wiele bardziej przyjazne i spokojne. W takim jednak wypadku uzależniona osoba musi być niezmiernie zdeterminowana i zdać sobie sprawę, że jedynie od niej zależą postępy kuracji. Nie może się poddać – musi wierzyć w sukces i słuszność swoich starań. Terapia dzieli się na cztery etapy:

ETAP I – PRZYGOTOWANIE

Najistotniejszą sprawą jest zerwanie ze znajomymi osobami, które należą do kręgu uzależnionych. Narkoman, który pragnie się wyleczyć, musi przynajmniej na jakiś czas kompletnie się od nich odseparować i otoczyć tymi osobami, które wspomogą go w walce z nałogiem, zamiast namawiać do powrotu do niego. Należy się otoczyć osobami życzliwymi, które będą służyły wsparciem w tych trudnych chwilach. Jednocześnie znajomi powinni być poinformowani o próbie wymazania tematu uzależnienia z życia narkomana – nie można o tym wspominać w rozmowach, ani w jakikolwiek inny sposób do tego nawiązywać. Sam uzależniony musi postarać się wymazać tę sferę z własnych myśli, nawet jeśli nie będzie to łatwe (a nie będzie) w pierwszych dniach detoksu. Istotne jest również znalezienie sobie jakiegoś angażującego zajęcia.

Jednocześnie narkoman musi sobie uświadomić, że dalsze uzależnienie będzie mu uniemożliwiało jego wykonywanie. Mowa tu o grze na instrumencie, zajęciach plastycznych, czy wszelako rozumianemu hobby – po wyjściu z nałogu uzależniony musi mieć się na czym skupić. Powinien zastanowić się nad swoim życiem i zrozumieć, jak wiele zła wydarzyło się w nim właśnie przez nałóg oraz że jeszcze nie jest za późno, aby wszystko zmienić, i właściwie ułożyć. Każdy dzień musi być też tak zaplanowanym, aby nie miał czasu myśleć o nałogu. Musi wiele się dziać, a on ma być zaangażowany we wszystkie działania. Niezmiernie pozytywną formą będzie zajęcie się szeroko rozumianym wolontariatem – pomoc bliźnim poprawia nastrój i uspokaja niejako mimochodem.

ETAP II – OGRANICZENIE DAWKI UZALEŻNIAJĄCEGO ŚRODKA

Przed całkowitą detoksykacją, przy niektórych uzależnieniach powinno się zastosować najpierw stopniowe zmniejszanie dawki. W ten sposób można właściwie przygotować organizm do ponownego funkcjonowania bez narkotyku. Dawki te powinny być zredukowane do minimum, a następnie do zera. Koniecznie trzeba pamiętać, że wychodzenie z nałogu u każdego wygląda nieco inaczej i zajmuje różnym osobom odmienną ilość czasu, jednak im dłużej trwa, tym może się okazać trudniejsze. Należy zatem z góry ustalić, na jaki czas jesteśmy nastawieni.

narkotykowy detoksETAP III – CAŁKOWITE ODSTAWIENIE NARKOTYKU

To najtrudniejszy etap, w którym skumulują się wszystkie dotychczasowe problemy. Pamiętajmy jednak, że gdy przeminie, będzie już tylko lepiej. Uzależniony musi się nastawić na pojawienie się różnych dolegliwości - związanych z dysfunkcjami układu pokarmowego, bólami mięśni i stawów, drgawkami, podwyższoną temperaturą, a także na wystąpienie ogromnej huśtawki nastrojów, uczucia niepokoju, czy przygnębienia. Mogą pojawić się też problemy ze snem oraz nocne koszmary. Najbliżsi muszą być świadomi stanów, w jakich będzie znajdować się uzależniony, aby właściwie na nie reagować.

ETAP IV – „CZYSTA PRZYSZŁOŚĆ”

Wsparcie najbliższych jest niezmiernie istotne, by powstrzymać się przed ponownym sięgnięciem po narkotyki. Najlepiej również unikać wszystkich miejsc i osób, które były związane z nałogiem. Ochota się pojawi – ale nie można jej ulec!

 

Zobacz także

Uzależnienie od narkotyków – metody leczenia

W jaki sposób należy wybrać odpowiednią do danego przypadku metodę leczenia uzależnienia od narkotyków, i jakie...

Czytaj dalej

Uzależnienie od narkotyków – domowy detoks organizmu

Detoks jest niezmiernie ważnym początkiem wychodzenia z nałogu narkotykowego. Niezmiennie kojarzy się on jednak z...

Czytaj dalej