Narkomania – gdy choruje dusza i ciało

problem narkomaniiNarkotyki są coraz częstszym problemem społeczeństwa polskiego – mimo że wielu z nas uważa, iż ich domów problem ten nie dotyczy. Rodzice sądzą, że narkomania dotyka tylko osoby z marginesu społecznego – wyrzutków, przestępców, osoby ze złych rodzin, bezdomnych, tych, którzy w jakiejś sferze życia sięgnęli dna. Nie jest to jednak prawda. To problem, który może dotknąć każde dziecko! Wedle badań co piąty polski nastolatek próbował marihuany, co dziesiąty amfetaminy, a co piętnasty heroiny. Wszyscy oni mogą się z łatwością uzależnić, a problem będzie jedynie narastał.

Z tego typu rzeczami można się już bowiem zetknąć w licznych miejscach – nie tylko klubach, ale często również szkołach. Niekoniecznie też dziecko musi wiedzieć co zażywa – narkotyki wyglądają obecnie coraz bardziej niegroźnie. Bywa, że nie są już sprzedawane w dawnej formie, a pod postacią ciasteczek, cukierków, lizaków, czy napojów. W społeczeństwie panuje również coraz większa presja, by robić wszystko to, co jest „modne”, a młodzież często uważa za modne te rzeczy, dzięki którym mogą się zaprezentować jako dzielni i dorośli. Po narkotyki sięgają osoby z różnych kręgów – biedni i bogaci, zdolni i zwyczajni, chłopcy, dziewczęta, klasowe kujony oraz szkolni buntownicy. Na co troskliwi rodzice powinni zwrócić szczególną uwagę? Co powinno być dla nich pierwszym alarmem, że ich dziecko może mieć kontakt z narkotykami?

1. nagłe zmiany nastrojów młodego człowieka

2. zmiana stałego grona znajomych

3. izolowanie się od otoczenia

4. słabe zainteresowanie rodziną i nauką

5. podkradanie pieniędzy, bądź wynoszenie z domu wartościowych przedmiotów

6. częste przebywanie poza domem

7. długi sen

8. depresyjność

9. kłopoty z koncentracją

10. zaczerwienione spojówki oraz źrenice niereagujące na zmianę światła

11. noszenie przez dziecko przedmiotów przydatnych do używania narkotyków, jak przezroczyste woreczki, bibułki, drażetki, tubki z klejami, łyżka, strzykawki

12. używanie zwrotów charakterystycznych dla środowiska narkomanów: acid, kwas (LSD), amfa, speed, power (amfetamina), buzować, grzać, bakać (odurzać się), cyknąć, kuknąć, dać w kanał (wstrzyknąć narkotyk), czysty (osoba bez narkotyku), hasz, plastelina (haszysz, hera), kompot (heroina), koka, śnieg (kokaina), marycha, zioło, maryśka, gandzia, trawa (marihuana), skręt, joint (papieros z marihuany).

uzależnienie od narkotyków O narkomanii mówi się jako o chorobie zarówno ciała (które cierpi przez podawanie mu środków narkotykowych), jak i duszy (bowiem przecież nie wszyscy decydują się na ich zażywanie). Głównie narażone są na to osoby, które mają niskie poczucie własnej wartości, nie są pewne siebie, mają zaburzone poczucie bezpieczeństwa i przeżywają jakieś trudności ( na przykład zawód miłosny, czy kłopoty z nauką). Również osoby, które cechują się asertywnością (potrafią nawet bliskim znajomym powiedzieć „nie”) oraz potrafią spędzać pożytecznie wolny czas są mniej narażone na sięgnięcie po narkotyki. Niebagatelne znaczenie ma również świadomość zagrożeń, jakie płyną zarówno z ich spróbowania, jak i okazjonalnego nawet zażywania. Wiedza o wpływie narkotyków na organizm ludzki oraz o procesie uzależnienia może ustrzec Twoje dziecko przed poważnymi problemami w przyszłości.

 

Zobacz także

Uzależnienie od narkotyków – metody leczenia

W jaki sposób należy wybrać odpowiednią do danego przypadku metodę leczenia uzależnienia od narkotyków, i jakie...

Czytaj dalej

Uzależnienie od narkotyków – domowy detoks organizmu

Detoks jest niezmiernie ważnym początkiem wychodzenia z nałogu narkotykowego. Niezmiennie kojarzy się on jednak z...

Czytaj dalej