Skutki uzależnienia od narkotyków

skutki narkomaniiAby w pełni zrozumieć istotę problemu uzależnienia od narkotyków należy nieco dokładniej poznać, jakie mogą być skutki czegoś takiego. Skutki te dotyczą nie tylko samej osoby uzależnionej, ale również i jej najbliższej rodziny jak i całego społeczeństwa w którym ktoś taki żyje. Są one oczywiście coraz bardziej odczuwane w miarę postępowania uzależnienia. Odczuwalne skutki różnią się w zależności od tego, na jakim etapie uzależnienia znajduje się dana osoba. Na samym początku człowiek dotknięty taką chorobą odczuwa przede wszystkim ogromną ulgę po zażyciu danej substancji, szczególnie w sytuacjach napięcia i stresu. W miarę upływu czasu nałóg staje się jednak dużo bardziej wymagający, przez co do osiągnięcia podobnych efektów konieczne staje się zażywanie znacznie większych dawek danego narkotyku. W tym okresie osoba zaczyna już przyjmować środek kilka razy na dobę. Organizm staje się zatruty, a osoba uzależniona zaczyna odczuwać silne bóle i inne nieprzyjemne doznania nawet w czasie krótkiej abstynencji. Objawy takiej abstynencji są oczywiście wprost proporcjonalne do wielkości dawek zażywanych przez daną osobę przed jej rozpoczęciem.

Spore niebezpieczeństwo niesie ze sobą fakt, że osoby przyjmujące niektóre narkotyki podają je sobie bez zachowania nawet podstawowych zasad higieny, czasami wstrzykując je nawet przez ubranie; coś takiego znacznie zwiększa ryzyko wystąpienia najróżniejszych zakażeń i infekcji. Skutkiem przedawkowania narkotyku jest śmierć. Ciężko jest określić jak dużą dawkę konkretnego środka należy zażyć aby nastąpił zgon, szczególnie w przypadku polskiej heroiny. Jest ona często produkowana w bardzo prymitywnych warunkach i poszczególne jej rodzaje mogą znacznie się od siebie różnić. Śmierć może nastąpić również jako efekt całkowitego wyniszczenia organizmu spowodowanego długotrwałym zażywaniem narkotyku. W niektórych przypadkach dochodzi także do celowego przedawkowania. Warunki w jakich niektóre osoby przyjmują narkotyk mogą prowadzić również do rozprzestrzeniania się groźnych chorób; w licznych przypadkach jedna igła i strzykawka służy kilku uzależnionym jednocześnie.

Prawdziwą plagą wśród narkomanów jest oczywiście rozprzestrzenianie się wirusa HIV. Skalę tego problemu dodatkowo potęguje powszechna wśród takich osób prostytucja czy homoseksualizm. Narkomani zakażeni wirusem HIV są w grupie największego ryzyka jeśli chodzi o szybki rozwój w ich organizmie choroby AIDS. Nie bez znaczenia są tutaj przede wszystkim koszmarne warunki, w jakich żyją takie osoby. Często osobom takim obce są nawet najbardziej podstawowe zasady higieny osobistej, nie mówiąc już o jakimkolwiek dbaniu o własne zdrowie. Lekceważą one wszelkie objawy chorób. Nie zaspokajają nawet podstawowych potrzeb życiowych, takich jak potrzeba snu, odpoczynku czy jedzenia. Czasami wirus HIV jakim zaraża się osoba uzależniona ma istotny wpływ na dalszy rozwój jej życia.

W niektórych przypadkach człowiek taki zaczyna nagle otwierać się na świat i wierzyć we własne siły, co często może skończyć się próbą podjęcia leczenia i wyjścia z nałogu. Z drugiej strony u innych jedynie potęguje się poczucie beznadziejności oraz własnej bezsilności, co może doprowadzić do całkowitej rezygnacji z jakichkolwiek starań na rzecz wyleczenia się. Psychika osób które często znajdują się pod wpływem niebezpiecznych substancji odurzających ulega wielu poważnym przemianom. Przede wszystkim ludzie tacy przestają liczyć się ze wszystkim, co wcześniej było dla nich ważne w życiu; przestają zwracać uwagę na dom, rodzinę, dzieci, pracę czy naukę. Nie mają już żadnych marzeń ani też celów życiowych.

skutki uzależnienia od narkotyków Całe ich życie zostaje podporządkowane wyłącznie narkotykowi, i żadna rzecz oprócz niego nie jest w stanie sprawiać im przyjemności. Jednocześnie jednak w ich życiu coraz wyraźniejsze stają się odczucia takie jak bezsens, depresja i apatia. Narkomani to ludzie bardzo mało aktywni, którzy nie posiadają już zdolności do fantazji czy wyobraźni. Nie są w stanie podjąć się zadania wymagającego dłuższego wysiłku. Jednocześnie są to ludzie którymi bardzo łatwo można manipulować i namawiać do różnych działań. Niestety, z powodu takiego nałogu cierpi nie tylko osoba uzależniona, ale również i całe jej społeczeństwo. Narkomania ma wyraźny wpływ na rozwój przestępczości w danym regionie. Rośnie liczba przestępstw, przede wszystkim napadów oraz kradzieży. Na nałóg należy zatem patrzeć przede wszystkim jako na tragedię osoby uzależnionej, która oprócz narkotyku nie ma w życiu żadnej innej rzeczy która byłaby w stanie sprawić jej jakąkolwiek radość.

 

Zobacz także

Uzależnienie od narkotyków – metody leczenia

W jaki sposób należy wybrać odpowiednią do danego przypadku metodę leczenia uzależnienia od narkotyków, i jakie...

Czytaj dalej

Uzależnienie od narkotyków – domowy detoks organizmu

Detoks jest niezmiernie ważnym początkiem wychodzenia z nałogu narkotykowego. Niezmiennie kojarzy się on jednak z...

Czytaj dalej